LED'li Armatürde Dikkat Edilecek Hususlar

Lümen Bilgisi :
Ampüller 360 dercede ışık vererek armatür içerisinden 120 derecede direkt olarak, arta kalan 240 derecede ise yansımalar sayesinde ışık vermektedirler. Bu nedenle armatürlerin lümen değerlerinin lüx olarak yansıması kesinlikle ledlere oranla en az % 30 oranında düşüktür. 
Ampüllerle karşılaştırılan ledler için ise üretici firmalar kataloglarında beyan ettikleri lümen değerleri üretilen ledlerin standart 25 derecede laboratuvar ortamında çalışmasıyla elde edilmiş olan değerin led sayısı ile çarpılarak beyan edilmesidir. Bu koşuldaki lümen değeri teorik açıdan doğru bulunsa da pratikte asla gerçekleşmemektedir. Kullanılmakta olan driver ünitesi, kasanın ısı iletimi, ön cam ve led dizilimi nedeni ile lümen değeri aynı kalmasına karşın istenen mesafedeki lüx değeri çok düşük olarak gözlemlenmektedir. Alınan ürünlerin sağlıklı olarak karşılaştırılabilmesi için belirlenen mesafelerdeki lüx değerlerinin istenmesi gerekmektedir.

Kullanılan Ledler:
Firmalar ürünlerinde yalnız led kullanmış olmak amacıyla tüketimleri yüksek, markası tanınmamış, garantisi olmayan ledler kullanmaktadır.  Bu nedenle uygulamada kullanılan led üreticisinin sertifikasını isteyiniz.

Driver Ünitesi:
Üretilmiş olan ürünlerde kullanılan 50.000 ile 100.000 saat arası ömrü bulunduğu belirtilen ledlerin yanında elektriksel çalışmasını sağlayan sistem genellikle 5.000 ile 15.000 saat arasında ömrü bulunan driver üniteleri kullanılmaktadır.  Driver ünite ömürlerinin kısa olmasının yanında tasarımları nedeni ile yeterli seviyede verim sağlamamaları ürünün amacından sapmasına, aşırı ısınma nedeni ile ledlerin ve dolayısı ile ürün ömrünün kısalmasına yol açmakta ve elektriksel açıdan tehlike arz etmektedir.

Kullanılan Armatür Kasası:
Görsellik yada reklam amacıyla alüminyumdan imal edilmiş kasaların güneş, ışık, ısı, yağmur vb. dış etkenlere dayanıklı olmasının yanında soğutma performanslarının da irdelenmiş ve maksimum sıcaklıklarının belirtilmiş olması gerekmektedir Bu standartların belirtilmemesi ürün ömrünün azalması, yanlış kullanımlara yol açması ve aşırı ısınma nedeni ile elektriksel açıdan tehlikelere yol açmaktadır.

Ön Cam:
Birçok firma maliyet açısından temperlenmiş cam kullanmamaktadır. Sıcaklık farkları ve mekanik zorlanma nedeni ile camın kırılarak kütle halinde dökülmesi sonucunda yaralanmalara ve hatta ölümlere neden olabilir.

Lens Kullanımı ve Işık Dağılımı:
Görsellik ve fonksiyonellik açısından hiçbir avantaj yaratmayan ışığın kontrolü amacıyla verimlilikten feragat ederek kullanılan lensler led özellikleri ve led dizilimi ile başarılı sonuç alınamayacağı yerde kullanılması önerilmektedir. Unutmamak gerekir ki yüksek performans için aydınlatma yüzeyi ile ışık kaynağı arasında en az seviyede materyal ile minimum kırılma sağlanmalıdır.