LED’in Avantajları

Yüksek ışık çıkışı:
LED lambalarının doğrusal akışı, aydınlatılan alana doğrudan ışık alınmasını sağlayarak, tek tip aydınlatmayı büyük ölçüde arttırır ve ışık kaynakları arasında aydınlatılamayan karanlık alanları azaltır. Bu şekilde yayılan ışık optimum şekilde kullanılır ve enerji tüketimi ve ışık kirliliği azaltılır.

Yüksek enerji tasarrufu:
Yüksek güçlü LED ışık kaynakları son derece verimlidir (lümen/watt) 
Konvansiyonel akkor ampuller ve sodyum (ve civa) lambalarına kıyasla %50 ila 80 daha fazla enerji tasarrufu sağlar
Enerji tasarruflu lambalara (CFL)  kıyasla %15 ila 25 daha fazla enerji tasarrufu sağlar. 
Akkor lambalarda fleman ısısı 2700 oC, halojen lambalarda 3100oC, deşarjlı lambalarda tüp ısısı 800-1000 oC `ye ulaşırken Led aydınlatmalarda bu ısı 150 oC 'yi geçmez. Böylece enerji, ısı yerine sadece aydınlatmada kullanıldığından %80 'e varan enerji tasarrufu sağlar.

Minimum Bakım Maliyeti :
50.000 ile 100.000 saat arası kullanım ömürlerine sahip ledlerden üretilen, LED lambalar sürekli hizmet kesintisinin önlenmesine, hasar ve değiştirme gerekliliğinin ortadan kalkmasına yardımcı olur ve bakımla ilgili 5 ile 100 kat arası tasarruf sağlar. 
LED lambalar, köprüler, çok yüksek binalar gibi aydınlatma sistemlerinin kurulum ve bakımının karmaşık ve pahalı olduğu uygulamalarda veya güvenlik aydınlatmalarında son derece pratiktir. 

Yeni kurulumlarda yüksek oranda tasarruf :
Yeni kurulumlar, geleneksel sodyum veya metal halojenli lambalar için gereken çok kalın bakır kabloların maliyetinde önemli tasarruflar elde ederler.

Göz Sağlığının Korunması:
Göz sağlığı ışığın kaynağı, yansıma ve homojen ışık dağılımından yoğun olarak etkilenmektedir. Floresan aydınlatmalarda sürekli olarak bulunan ve halk dilinde göz kırpma tabiri ile belirtilen flas etkisi ledli aydınlatmalarda kesinlikle bulunmamaktadır. Bunun yanında elektromanyetik dalgalar, ultraviyole, morötesi veya kızılötesi ışınımlar yaymayan ledler insan sağlığı açısından aydınlatmada en uygun seçimdir. Sağlıklı ve doğru aydınlatma psikolojik etkisinin yanında verimli ve sağlıklı göemeyi sağladığı için personel verimi ve çalışma motivasyonu olarak büyük oranda etki sağlamaktadır.

Çok daha güvenli kurulum ve çalıştırma :
LED lambalar düşük gerilimle çalışır ve minimum ısı üretirler; böylece kurulumu ve çalışması sırasında kullanıcılar için oldukça güvenlidir.

Yüksek renk endeksi :
LED lambalar yüksek (CRI) (Colour Rendering Index – Renk Verme Endeksi) sayesinde (Ra&gt 80) geniş yelpazede gerçek renk seçeneklerine sahiptir. 
Renkli ışık oluşturmak için filtre kullanımı gerekmediği için parlak renkler sunarlar; bu nedenle enerji harcanmadan daha saf ve daha derin renkler elde edilir.

Daha fazla güvenilirlik ve mekanik direnç (darbelere karşı) :
LED lambalar sıcaklıktaki büyük değişiklikler ve titreşime karşı daha dayanıklıdır, bu da kullanımda kesinti olmamasını sağlar. LED lambalar kırılgan değildir ve parçalanması oldukça zordur, bu özellik LED lambaları diğer tüm konvansiyonel lambalardan, akkor elektrik ampullerinden, (enerji tasarruflu) flüoresandan veya yüksek yoğunluklu lambalardan ayırır. Şoka dayanıklıdır. Elektromanyetik çatışma yoktur. Işığında ısı taşımaması ve UV yaymaması sonucu yönlendirildiği cisimleri ışığıyla yaşlandırmaz. Ultraviyole ışını yayımı yoktur. Düşük voltajlı güç kaynağı ile arttırılmış güvenlik içerirler.

Genelleştirilmiş uygulamalar :
LED lambalar ilk olarak gösterge lambaları gibi çok belirli uygulamalarda kullanılmıştır. Günümüzde, LED teknolojisi ve aydınlatma sistemleri dünya çapındaki tüm genel aydınlatma pazarlarına girmiş; geleneksel akkor ampul ve flüoresan lambaların yerini almıştır.

Anında ve sessiz çalışma :
Flüoresan lambalar veya sodyum lambaların aksine, LED lambalar hemen devreye girer ve -30 ºC’ye varan düşük sıcaklıklarda bile en iyi parlaklık ve renk seviyesine ulaşması için bir çalıştırma süresine ihtiyaç duymadan 200ns içerisinde etkinleşirler.

Yenilikçi fotometrik tasarımlar :
Yüksek odaklı LED optik sistemi, dış mekan veya açık alanlar için eşit parlaklık sağlayan düzenli huzme modeli sağlar. Göz kamaştırıcı flaş etkileri de üretmezler. LED lambalar, yenilikçi tasarımlar ve ışıklar için küçük boyutları ve şekli sayesinde aydınlatma sisteminin verimini maksimuma çıkaran geniş kapsamlı olanaklar sunar. Ayrıca, morötesi veya kızılötesi ışınım üretmeyen tek renkli bir ışık kaynağı olduğu için, LED lambalar konvansiyonel lambalara kıyasla daha fazla renk doygunluğu ve parlaklığa ulaşır. Çok küçük boyutlu ve hafiftir, ışık kolayca yönlendirilebilir. İstenen her kasaya ve dekorasyon ürünlerine kolaylıkla monte edilebilir. Hem iç mekanda hem de dış mekanda göz alıcı görünüme sahiptir. Mekan aydınlatmasında, aydınlatma tasarımcısına form esnekliği avantajı sağlamaktadır.

Doğa ve tarihi eserlerin korunması :
LED lambalar minimum ısı ürettiği için ve morötesi veya kızılötesi ışınımlar yaymadıklarından dolayı, tarihi binaların ve bitkilerin zarar görme riski olmaksızın aydınlatılması için son derece uygundur. 
LED lambalar geri dönüştürülebilir ve çevreyi kirletmezler. 
Flüoresan enerji tasarruflu ve sodyum lambalar cıva içerir, ledler ise içermez.
Floresan (masa veya baş üstü lambaları) lambalar yakın mesafede insanların sağlığını olumsuz etkileyebilecek elektromanyetik dalgalar yayar.